A Szuper Verda elsősorban azoknak az apukáknak (lenne) való, akik rendszerint nem érnek haza fektetésre, mert annyira dolgozniuk kell, akik nem tudják takaréklángon működtetni céges vállalkozásukat, vagy szépen ívelő bármilyen jellegű karrierjük nem fér bele egy 8-17h-be, hogy az óvodából esetleg éppen ők vihessék haza gyermeküket.
Fehér Dániel és Klem Viktor
Az a baj, hogy pont ezek az apukák kis eséllyel jutnak el színházba, pláne egy gyerekdarabra, akár hétvégén, hiába ajánlják az alkotók 4-104 év között mindenkinek. Nem, mert épp vagy dolgoznak, vagy a következő munkahétre próbálják magukat valahogy összekanalazni, és ebben természetesen támogatja is őket a nagyszülő vagy anyuka, aki majd a színházban ismerheti esetleg fel, hogy ez az előadás bizony érinti őket is…
Persze, lehet kivétel, vannak anyukák is, akik pont így sosem érnek rá a gyerekre, illetve még az is meglehet, hogy egy-egy ilyen elfoglalt szülő is az előadás horgára akad, csak éppen tudja, hogy ez probléma, és nem lát csodaszert.
Akinek van ilyen ismerőse, annak ajánlhatja ezt a „szülő javító” előadást, hátha segít.
Egy részes, egy óra, igazán praktikus választás.
Az előadás történetét Szabó Attila dolgozta ki, viszont verses színdarabot Klem Viktor, az egyik főszereplő írt belőle, aki nekem egészen szenzációs Nagybőgő-je kapcsán már bevésődött a memóriámba. Ahogy a Szuper Verda cím is mutatja, mai a szöveg, nagyrészt össze is csengenek a rímek, és igazán szellemes, helyenként meghökkentő, nem unalmas a felnőtt kísérőnek sem – ellenjavalt, ha a szülő pont gyűlöli a szlenges szövegeket színházban, de ez esetben már a cím is elriasztotta.
Az első jelenetben azon gondolkodtam, mi köze lehet ehhez az öltönyös top menedzserhez a gyerekeknek, kit érdekel, hogy hova siet piros sportcipőben, mellényes öltönyben és egy kormánykerékkel a kezében ez az igazán nagyon ellenszenves alak, minek akarnánk tőle bármit is?
A gyerekek nagyon figyeltek így is, lehet, hogy már láttak ilyen öltönyös rohanó figurát, és érdekelte őket, hogy mi lesz a sorsa. Az autó – ahogy a színlapon is meg van írva – lerobbant, jöhetett a bonyodalom, a kecske, a találkozás Toda mesterrel és aztán persze a beígért heppiendes végkifejlet: hatvan perc alatt egy „generálozott” apuka tér haza kisfiához, akivel már azért meg lehetne barátkozni...
Ami a bonyodalom és a megoldás között van, az az előadás lényege, abba részbe bele lehetett könnyen feledkezni – szinte megállt az idő. Nagyon szerettem nézni a közönséget - a velem szemben ülő anyuka arca is kellően csillogott, lekötötte a játék. Ebben óriási szerepe van Fehér Dánielnek, a másik főszereplőnek, aki hol szinte észrevétlenül, hol Toda mesterként igazi támogató – a két színész közötti erős kapcsolat határozottan érezhető.
Az alkotói csapatban lehetnek elfoglalt apukák, ezt gyanítom, akik saját élményből dolgoztak és most a sorstársaikhoz szólnának…Miután a világ lassulása nem várható, még bőven lesz közönsége az előadásnak tíz év múlva is – várhatóan nagyon sokszor fog ez a Szuper Verda lerobbanni itt a 6Színben, de akár máshol is.
A színészek sikerét a bábkészítő (valamelyik szereplő?), a zeneszerző, Szitha Miklós és persze Forgács Péter rendező nagymértékben elősegítette, ne maradjanak említés nélkül. Beválik a mobil telefonokra alapozott ötletük - ezúttal nem kell őket kikapcsolni.
Praktikus információ: a 6Szín nézőterét is átrendezték, ahogy a jegytérképen látható, három oldalról is közel lehet ülni a színészekhez, akik dobogón állva játszanak, így messzebbről is jól látni őket.
Az előadást legközelebb december 30-án szombaton délelőtt lehet megnézni, de további három időpont is meg van már hirdetve, hátha van köztük egy olyan, amely jó lehet az egész családnak.
PS.1. A címben szereplő csokibokor engem is megfogott, majd megérti a darabból az, aki beül az előadásra. Azt nem mondtam, hogy mindenki kapni fog egyet az előadás végén, ahogy arra sincs garancia, hogy az előadásra elhurcolt apukák utána majd mindig rá fognak érni. De lehet, hogy azért egy ideig valamivel többet...
PS.2. A Molmik Photography (Molnár Miklós) képeit használtam ezúttal – érdemes a Facebookon a többi képre is rákeresni.