A mai függetlenek forráshiányos helyzetéről is sokat elmond, hogy tegnap este az RS9-ben Vass György, az Újszínház színművésze NÉGY néző előtt játszotta el a Petőfi Sándor írásaiból saját maga által összeállított 100 perces színjátékát, amely során a küzdő és sehogyan sem boldoguló Petőfit látjuk. A segesvári csatatéren haldokló költő lázálmai hozzák vissza a múltat, egészen a sorsfordító pillanatig, amikor fogja magát (1844 februárjában) és Debrecenből elindul Pestre, hogy átadja Vörösmartynak az egy füzetbe összemásolt költeményeit.
Mint tudjuk, ez a találkozás indította be a pályáját, nemsokára jött a János vitéz, jött a közismertség és a bombasiker, amely mindössze ÖT Évig tartott. Az előadás a költő révbeérkezése utáni (más típusú) gondjait már nem érinti, csak a szenvedő-küzdő-újra és újra próbálkozó Petőfiről szól, aki ezzel a magatartásával akár igazi példaképünk is lehet – művészeknek és civileknek egyaránt. A mai korban is épp erre a kitartásra, nyitottságra lenne szükség, és ugyanúgy nem könnyű a kompromisszumos félmegoldásokat elkerülni, a lényeget szem elől téveszteni.
Az előadást megnézve számos kérdés merült fel bennem: miként lehetséges, hogy a magyar művek iránti elkötelezettségét olyan nagyon sokszor kiemelő Újszínház nem ragadta meg ezt a ziccerhelyzetet, és nem játssza sajátjaként saját művészének produkcióját, amely hiánypótló. (A Nézőművészeti Kft Ady-Petőfi estje az egyetlen, amely szintén leszedi a talapzatukról a szoborrá merevedett érettségi tétel-költőket, de ezen kívül más hasonló előadás nincs műsoron.) Petőfi pedig anyag általános iskolában és gimnáziumban, jellemzően sok időt igényel életrajzának bemutatása ( 5-26 éves koráig láthatóan folyamatos mozgásban volt!) – bármely magyartanárnak óriási segítség lehetne Vass György összeállítása, amely nemcsak információkat közöl, de rokonszenvet ébreszt Petőfi iránt, sőt akár azonosulni is tudunk vele. Ahogy hallgatjuk a színészt, megelevenednek Petőfi hányattatásai, vele utazunk, és még aggódunk is érte, hiába tudjuk, hogy közel már a révbe érés pillanata.
Vass György láthatóan mindent elolvasott Petőfitől és Petőfiről, saját maga készítette előadásának szövegkönyvét: Petőfi verseit, leveleit és naplójegyzeteit összeépítette Ferenczi Zoltán, Illyés Gyula, Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Kerényi Ferenc, Osztovics Szabolcs a költőről szóló írásaival. Még nekem is voltak benne új információk, pedig 27 éven keresztül tanítottam Petőfit is, így feltételezem, hogy mindenki mást is érik majd nem várt mondatok, még akkor is, ha az elhangzó versrészletek közül néhányat maga is kívülről tud. Ennél is lényegesebb: a színész előadásmódjában ott van az a bizonyos láng, amely a költőt is úgy hevítette – ez a szenvedély, amely áthatja az előadást, nyomot hagy bennünk is. Ebben a gesztusban, hogy mindössze négy néző előtt is teljes bedobta magát, átjött a színész küldetéstudata is. Éppen ilyen elszánt lehetett Petőfi, amikor az ország legkülönfélébb pontjain vándorszínészként működött.
Az előadást Koleszár Bazil Péter rendezte, Csáki Rita világította, a látványért pedig Vadász István a felelős, aki ráérzett, hogy az RS9 pinceszínpadán nem sok pluszra van szükség Petőfi hányattatásainak megelevenítésére: egy hokedli és egy utazóláda bőven elég játéklehetőséget teremt. Utóbbi használata azért is érdekes ötlet, mert az elhangzottakból kiderül, hogy Petőfi már nagyon hamar (és később többször is) eljutott arra a pontra, hogy szegénysége miatt ruháit is eladni kényszerült – csak egy tarisznyával vándorolt gyalog. Az utazóláda már egy magasabb elérendő szintet is jelez.
Az RS9 nézőtere nem nagy, teljes megtöltése nem elérhetetlen - az itt futó számos előadás teltházzal megy, egy gimnáziumi osztály minden esetben elférne. Azt kívánom a produkciónak, hogy sok tanár ébredjen rá, hogy itt ez a lehetőség. A 3000Ft-os jegyár talán a legolcsóbb, amit bárki kérhet manapság egy előadásért (ez tényleg mozijegynek megfelelő), és sokat nyernek a gyerekek, ha ezt megnézik: Vass György kedvet csinál Petőfi olvasásához. Aki ezt megnézi, másként fog rálátni a teljes életműre és talán kevésbé tartja majd unalmasnak és túl egyszerűnek Petőfit.
PS. A képek az RS9 FB-oldaláról származnak.