Az előző hétvégén fesztivál volt a Bartók Béla út vidékén. Az „Eleven Ősz”-ből sokat ugyan nem láttam, az utca csendes volt ezen a verőfényes vasárnap délutánon, bár nyugtáztam, hogy a Bűvészbolt működtetője kiköltözött üzlete elé, és az arra elhaladókat, majd előtte megállókat valamiféle mutatványokkal szórakoztatja.
Ehhez képest meglepően sokan voltak a Szatyor Bárban, ahova a „Válótársas” sorozat egyik alkalmára igyekeztem.
Jól esett már a látvány, hogy ez az étterem nem pang, pláne azért, mert előtte egy olyan délelőtti előadáson ültem, amely ugyan elsőosztályú volt, de mindössze tizenketten néztük.
Ezek szerint az emberek kevésbé félnek kávéházakba menni, beszélgetni – nekem mindenesetre ezen a vasárnapon ez volt a konklúzióm. (Ekkor még csak reméltem, hogy mennyire remek lezárása lesz ennek a folyamatosan felívelő napnak a „Káli holtak” a Kamrában.)
A Válótársas improvizációs játékokkal illusztrált sorozat, amely elsősorban mediációra felhívás, megmutatná, hogyan lehet szépen elválni, illetve a párkapcsolati konfliktusokat rendezni. Ha homokba dugjuk a fejünket, ugyanaz a megoldatlan probléma elkísér következő kapcsolatunkba, és mindaddig velünk marad, amíg végre nem nézünk vele szembe. – Ebben tudnám összefoglalni a leszűrt tanulságot. (Eközben most is eszembe jutott a Kékszakállú, aki legalább négyszer belefutott pont ugyanabba a csapdába ("lásd a régi asszonyokat"), és mindaddig bele is fog, amíg a játszmáin nem változtat. Rengeteg irodalmi alaknak lehetne párkapcsolati tanácsadást tartani, hátha még egy ilyen sorozatba is bele fognak kezdeni a szervezők.)
Az előadást Gönczi Dorka és Varga Zsolt vezette, akik a házasságot megrontó legtipikusabb problémákról beszéltek, és a két felkért színész jóvoltából azt tudták improvizációra épülő játékokkal illusztrálni, hogyan működünk rosszul, miként lehet az, hogy nem halljuk meg egymást, illetve hogyan néz ki ugyanaz a szituáció mindkét fél szemszögéből. Aki már azt eddig is tudta, hogy egyetlen kizárólagos igazság nincs, ezen nem is lepődhetett meg. (A teremben túl sok pár azért nem volt, erős túlsúlyban voltak most is a nők, ahogy az színházban is lenni szokott.)
A jelenetek valóban sablonos helyzeteket idéztek fel, nem is kérdés, hogy ilyenek bőven előfordulnak a legtöbb (kisgyerekes) házaspár életében.
Miközben hallgattam a mediátorok tanácsait, eszembe jutott, hogy milyen kár, hogy a monotóniatűrő képességünk kicsi, ami biztos pont az életünkben, szükségszerűen elveszíti a varázsát, és még azok is, akik komolyan, a véglegesség szándékával lépnek be egy kapcsolatba, figyelmen kívül hagyják, hogy még így is folyamatosan kell ápolni azt, nem elég mellette dönteni. Még akkor is, ha már nem olyan izgalmas, mint az elején.
Ami azt illeti, rám is rám fért nem egy mondat az elhangzottak közül, de én mégis a színháziak miatt mentem a helyszínre.
Sztankay Orsolya júniusban egy nagy beugrással (Eiffel Műhelyház – Figaro3) került a látókörömbe, majd nem sokkal később láthattam a Sztankay Istvánt megidéző városi sétáját is, és most kíváncsi voltam, hogyan improvizál. (Meggyőzően, szerethetően – erre jutottam. Nézem majd másban is.)
Ebben a sorozatban éppen most debütált, mégpedig Schmied Zoltán partnereként, aki állandó közreműködő, és mintha leginkább Pokorny Liával alkotna leggyakrabban válófélben lévő párt. (Mivel ez egy ajánló, említődjék meg, hogy Schmied Zoltán a Házassági leckék 2-ben, Lia pedig a saját új önálló estjében – Liaison - nézhető meg, pontosabban ezek a legújabb projektjeik a régiek mellett.)
Az improvizáció hálás műfaj, ha valaki szereti, de persze nem minden színész alkalmas arra, hogy egy figurába helyezkedjen bele, és abból nyilvánuljon meg szabadon, kötött szöveg nélkül.
A jelenlévőknek ez nagyon ment, élvezni lehetett ezt az egy órát még így is, hogy ez mégsem színház volt, és alapzajjal járt a konyha működése. (Nagyon jó forgalma van a helynek, vonzó étlapja, Pilinszkyvel és E.P.-vel és még számos irodalmi utalással…) A nézők figyeltek, és gyorsan megszűnt a beszélgetés. Nem hinném, hogy mindenki célzottan erre jött, de mindenkit érezhetően lekötött a program.
Akit érdekelne egy hasonló este, a Válótársas Fb-oldalára rámehet, és ott tájékozódhat a várható időpontokról, helyszínekről.
PS. A fotókat Szujo Anna készítette és az említett Fb-oldalon több is megtalálható közülük.