Jött ma két izgalmas levél is tőletek, amit az íróik engedelmével, most nyomban továbbítok is.
Ha jön valami visszajelzés tőletek, az mindig jó érzés, különösen, ha azt érzem, hogy a pillanatnyilag a színházi közegben zajló erősen nyugtalanító folyamatok másra is hasonló hatást gyakorolnak.
A színház nem a szakmának, mégcsak nem is a mániákusoknak készül, hanem "a mezei nézőknek", mégpedig részben azért, hogy valamivel jobban érezzük magunkat - és azért is, mert ez egy közösségi művészet, és egy rövid időre azt a képzetet kelti, hogy mégsem vagyunk egyedül.
Ebben óriási, ott vannak az alkotók együtt egy csapat emberrel, akik különböző hátterűek, javarészt nem ismerik egymást, mégis együtt reagálnak a látottakra.
Volt osztálytársam a Nemzetiben járt nemrég, nem sokkal azután, hogy kiderült a pályázat eredménye. Nekem személy szerint - ez nyilván a korábbi levelekből kiderült persze - nagy fájdalmat okoz annak a végigkövetése, ahogy egy jól működő társulatot ismét lebontanak.
Eddig végignéztem a Művész Színház, a régi és a nem túl régi Új Színház, a Budapesti Kamara megalakulását és felbomlását (és ne feledkezzünk el az egri társulatról sem!), amelyek mind képviseltek valamifajta értéket, de egyik sem volt olyan összeforrott társulat, mint ami jelenleg vagy 2 éve dolgozik Alföldinél. Az induláskor ez nem volt nyilvánvaló, de talán éppen a támadások hatására is ténylegesen működőképessé vált a színház, pedig van ott nem egy kifejezetten jobboldali művész is, aki nem rejti véka alá politikai meggyőződését.
Eljöttem Pestről már néhány napja, a színház (még) nem hiányzik, de ez a veszteség mégsem hagy nyugodni, pedig lenne elég személyes problémám, ami lefoglalna.
Lehet, hogy lesz egy másik, nem túl rossz Nemzeti, de a kormányzat nem tudja garantálni, hogy igazi csapat jön majd létre. (Ha nagyon patetikus akarnék lenni, akkor mondhatnám - "Most tél van és csend és hó és halál. ... Majd eljön a hajfodrász, a tavasz,")
Az lenne a jó, ha Alföldi belefogna egy saját színház létesítésébe - ha találna hátteret hozzá. (Hozzá képest jó helyzetben van Pintér Béla, akit nem tudnak elzavarni a saját társulata éléről.)
További lamentálás helyett itt ez a levél, olvassátok el ti is Gábor beszámolóját. Becslésem szerint mostantól az összes előadás után hasonló élményt fogtok átélni, amikor Robi színpadon lesz - az Angyalok bemutatóján is megnyilvánult egyfajta rokonszenv tüntetés, bár akkor óriási mennyiségben volt jelen a szakma, az első 8 sor szinte kizárólag újságírókkal és színészekkel volt tele. Most egy hétköznapi előadás közönségéről lesz szó.
Tehát:
" Biztos eljutott már hozzád a tegnapi Angyalok előadás híre (ha mégsem, itt egy link:http://alfoldiujra.blog.hu/