Először nézem végig úgy a novemberi műsort, hogy nyilvánvalóan csak a hónap utolsó harmadára tudok majd a magam részéről koncentrálni, amikor majd nyilván igyekezni fogok mindent bepótolni, amit eddig kihagytam. Holnap még nézek egy előadást, azt kiposztolom, aztán kizökkenek kicsit ebből a közegből, hogy aztán már nagyon hiányozzon és örüljek a visszatérésnek. (Az ajánló írása közben azért itt-ott fáj a szívem, de mindennek ára van…)
OPERA
Számomra az első igazán nagy formátumú esemény az Operaházban a Lammermoori Lúcia premierje lesz. Szabó Máté rendezésének első szereposztásában a címszereplő Kolonits Klára, később további három alkalommal nézhető meg. A már tavaly bemutatott Walkür is új szereplőket kap, így például a tavaly nagyon harmatosan teljesítő vendég-Hunding helyett Gábor Géza látható majd, így őt is megtekintjük.
A blogomon három éve elég sokat hiányoltam, hogy nincs vagy nincs elég Pomádé, de most az is lesz. A régi szereplők (Cser Krisztián és Szvétek László a király) mellett új beállókkal, mindkettőben jelentős énekesekkel. Én nyolc éve láttam meg először a darabot, azóta is számon tartom az évfordulót (nov. 9.) és most készülök az újranézésre.
A Királyi Lépcsőházban lesz még Az úrhatnám szolgáló is, Kiss András és Sáfár Orsolya nagyon jó benne, nemrég láttam, nézzétek meg.
Ezeken kívül is még számos új bemutató van, de a műsor március eleje óta nyilvános, akit érdekelt már rég megnézte.
Prózai színházak
ÁTRIUM
A hónap elején egy nagy dobással valószínűleg mindent tarol az Átrium: Znamenák István rendezi Molnár Ferenc ritkán játszott darabját az Egy, kettő, hármat. Azt hiszem, hogy én sem láttam még élőben. Márkus László nagy szerepét Alföldi Róbert kapta, így azt hiszem, hogy a sokadik olyan előadás került a színház műsorára, amelyik biztos pótszékes teltházat fog vonzani, egészen addig, amíg a szereplők el nem unják majd.
Ráadásul K2-es bemutató is lesz, a Cájtstükk, amely szintén eseménynek ígérkezik.
BELVÁROSI SZÍNHÁZ
Sok az új darab – a Pesti barokk, a Párterápia és még jön egy egészen új bemutató is, a Bocs, félrement. Mezei nézőktől már most hallottam, hogy mennének rá, foglalkoztatja őket a téma – ezek szerint jó a kampánya ennek az előadásnak is.
RÓZSAVÖLGYI SZALON
Fesztbaum Béla Molnár Ferenc írásokból szed össze egy egész estre valót és még zenét is ő szerez hozzá. Ez derült ki az év elején tartott sajtótájékoztatón. Én azóta várom ezt az előadást, a bemutató a hónap legutolsó napján lesz. (Aki a VÍGSZÍNHÁZBAN nem látta A léggömb elrepül-t, a színész Kosztolányi estjét, az sürgősen pótolja.)
SZKÉNÉ
A Forte is premiert tart, mégpedig a Patkányokat. (Én a korábbi Kutyaharapásról lemaradtam, azt is kellene már pótolni, az is új előadás itt.)
THÁLIA
Szintén ritkán játszott darab a Gellérthegyi álmok. Én nap mint nap elhaladok a ház előtt, ahol Karinthy Ferenc élt, ilyenkor felötlik bennem ez a cím, séta közben éppen itt a Ménesi úton ez-az nekem is eszembe jut. Most megint nézhető.
VÍGSZÍNHÁZ
A Pál utcai fiúk bemutatását úgy tűnik A dzsungel könyvéhez hasonló nagy dobásnak tervezik, remélhetőleg ez így is lesz.
Az októberi bemutatók közül aki kihagyta az Örkényben a Három nővért, vagy a Katonában A nők iskoláját, ezeket is megnézhetné, nekem ezek tetszettek a legjobban a friss bemutatók közül.
Most csak ennyi az, amit kiemeltem, lehet kommentben nyugodtan kiegészíteni.
Menjetek helyettem is színházba, november 18-19 táján fogok ismét posztolgatni, de még holnap este vár egy utolsó „leállás előtti” előadás. Tihanyi László zenés színházi előadásában (Fehér rózsa-Vörös izzás) részt vesznek operaénekesek (Cser Krisztián, Meláth Andrea) illetve Fullajtár Andrea és Máté Gábor is a Katonából. Vannak még bőven jegyek, a Müpa valószínűleg felteszi a maesteszinhaz.hu-ra is, próbálkozzatok. (Diákoknak van ötszázas jegy mindig, most le is ülhetnek majd a Fesztiválszínházban, úgy néz ki.)