Ma kivételesen a megjelenés napján a Jurányiban, ahol H@Hamlet-et néztem, hozzájutottam a Fidelio márciusi programfüzetéhez, így most viszonylag gyorsan készen lehetek az ajánlómmal. Persze, ez csak viszonylagos, a színházak már két hónapra előre terveznek, így akit egy bizonyos pesti színház műsora érdekel, többnyire a honlapon tájékozódva már jó régen tudhatja ezt, sőt van amire a jegyek is régen elfogytak. Én maradok továbbra is a szokásos rutinomnál, a nyomtatott műsor megjelenésekor készítem el a saját táblázatomat és ezt az ajánlót is. (Következő: márc.22.)
Ahogy végignéztem a most már kész táblázatomon, alapvetően rossz érzés fogott el, mert túl sok az ütközés és két helyen nem lehetek. Ilyenkor néha azt választom, hogy otthon maradok, ami szintén egy lehetőség persze.
Ami bekavar, hogy a hónap elején van egy Régizenei Fesztivál is a Müpában, és most már elkezdett ez is érdekelni, illetve a húsvéti ünnepek miatt több János és Máté passió is nézhető városszerte, és akkor még nem is említettük az Opera és a prózai színházak műsorának állandó ütközését. Nagyon ígéretes premierek hónapja lesz ez, és annyira nem zárnám ki, hogy ezúttal az utóbbiak felé fogok billenni, a februári Figaro sorozathoz hasonlóan nem tervezem az áprilisi A bűvös vadászig, hogy valamely opera összes előadását megnézem majd. Ehelyett az Ódry Színpadra még jobban fókuszálok majd, hiszen ott a színinövendékek legtöbb előadása nem fog átkerülni a következő évadra.
Itt vannak azok az előadások, amelyek ENGEM érdekelnek, miután átnéztem a műsort – a teljesség igénye nélkül, a legizgalmasabb dolgokra koncentrálva két oldalnyi felsorolás következik. Ahol az egész előadás mellett nincs név kiemelve az csak azért van, mert maga az előadás, a rendezés önmagában is érdekel és nem kifejezetten egy színész, hanem a társulat egésze miatt tartom fontosnak. A cél az, hogy egy-egy cím alapján legyen kedvetek valamit megnézni, bőven ki lehetne még ezt egészíteni.
Átrium: Két ígéretes bemutató is lesz, A Kerengők, amely Csongor és Tünde átirat Magács László rendezésében, illetve az Offroad.
Budapesti Operettszínház: A Marie Antoinette – musical, amely engem nem szokott érdekelni, viszont megnéztem a szereposztást is…
Centrál Színház: Nem félünk a farkastól – várhatóan hosszan fog menni, nem biztos, hogy sikerül az elején elcsípni, de akit Básti Juli, Rudolf Péter érdekel, az igyekezzen, előbb-utóbb megnézném, ahogy nem ütközik egyetlen nem-repertoár előadással
Jurányi – Mintha most nem lenne bemutató, viszont olyan színes a kép, annyira sok társulat dolgozik itt, hogy mindenkit bátorítani tudok a honlap megnézésére. Én minthogy önkéntes jegyszedőként nagyon szeretek ide jönni, sok előadást láttam és ezekről van is nyom a blogomon.
Karinthy Színház – Egészen új kezdeményezés a Purim-fesztivál, nagyon sok vendégelőadás lesz az ország más részeiből is, érdemes ezt a műsort is részletesen megnézni azoknak is, akik egyébként nem járnak ide.
Katona József Színház – most megint három bemutatós hónap lesz – A Sufniban a Bihari, a Kamrában az Ahogy tetszik és a nagyszínházban A bajnok, amely valóban meghökkentő kezdeményezés: Pintér Béla Puccini „A köpeny” c. operáját rendezi prózai színészekkel.
A Kolibri Színház és az Opera közös előadása az Operaház lépcsőházában: Szökdelés a szerájból, Novák János és a Moltopera énekeseinek a közreműködésével.
A Nemzetiben Zsótér Sándor Galilei életét rendez.
Az Ódry Színpadon két bemutató is átcsúszik március elejére (Az arany virágcserép, Vas utca, itt élünk), és jön Ibsen Brandja is.
Az Örkényben: Mesél a bécsi erdő, nagyszerű szereposztásban.
A Pesti Színházban: Velencei kalmár. (Van Székesfehérváron is..)
A Radnótiban Juronics Tamás Turandotot rendez, benne többek között Petrik Andrea, Kurta Niké.
A Rózsavölgyi Szalonban Makk Károly „Szerelem” c. filmjének színpadi adaptációja látható, benne Molnár Piroskával, Őze Áronnal, Pető Katával, Spolarics Andreával.
A Spinozában Czeizel Gábor új bemutatójában – A Pulitzer-ügy – Makranczi Zalán szerepel.
A Szkénében új az „EZT-RÁD”, de még felhívnám a figyelmet a nagyon jó repertoárból a Röpülj, lelkem!-re, amely csak kétszer van, mégpedig a hónap első és legutolsó napján.
A Tháliában két bemutató is lesz, amely a szokásos módon a színészek miatt érdekes: Amerikai bölény (Csányi Sándor, Szervét Tibor), Őszi szonáta (Udvaros Dorottya, Radnay Csilla)
Operaház – A Walkür bemutató a hónap eseménye, rendkívül kíváncsi leszek, hogyan kapcsolódik majd A Rajna kincsének világához, igyekszem kétszer is megnézni. Húsvétkor a szokásos Parsifal rendezésben fellép Bretz Gábor, aki Bolognában debütált ebben a darabban. Másban itthon nem nézhető, van ez a három előadása, úgy néz ki, hogy ennyivel ennyi. Lesz ugyancsak az ünnepek miatt János passió, a tavalyi rendezésben, de akit ez a darab érdekel, azok legjobban teszik, ha a MÜPÁba mennek márc. 20-án és az Operaház játékmestere, Sylvie Gábor rendezésében nézik meg. Ez a hónapom egyik fix pontja, nem sok ilyen van.
Erkel Színház – A tavalyi Mohácsi-féle Aida nézhető két szereposztásban is, lesz Hunyadi (az Operaházban meg Bánk bán), ezeket lehet még bevállalni délelőtt és este is, tetszés szerint. Újdonság pedig: Galgóczy Judit tavaly Miskolcon bemutatott A trubadúr rendezése beköltözik az Erkelbe, így ezt is meg lehet nézni – Létay Kiss Gabriella igazán megéri, hogy próbálkozzunk. Az előző rendezés eltűnése számomra jó hír, most meglátjuk mi lesz helyette.