Akár Pintér Béla is kezdhetne valamit azzal az helyzettel, amelyik a ma (jún.20.) esti Zsótér-vizsga megtekintését közvetlenül megelőzte és némileg meg is határozta. Kicsi fiam dührohamot kapott azért, mert nem kapott túró rudit és összetörte a zuhanykabint. Negyven perces akció volt az üvegszilánkok eltakarítása, közvetlenül a várva várt Brecht előadás előtt.Minthogy egy hónapnál régebben terveztem be, még ez a körülmény sem bírt maradásra. Ezek után más komplikáció nem is volt, ha a kibírhatatlannak érződő meleget nem számítjuk. Megközelítőleg ötven néző előtt ment le a negyedikes színészosztály utolsó idei vizsgája. (Ők azok, akikkel tavaly a Peer Gyntöt is bemutatta Zsótér.)
Egész más egy ilyen előadás, amikor a nézőtéren is szinte mindenki színész (esetleg rendező) és van még négy-öt ismerős, akiknek a képét látásból az előadók is ismerik nagyjából. Ez a szakmai közönség mintha szabadabban reagálna, jobban venné a poénokat és a rendező is többet enged meg magának, mint a kőszínházakban. Ez az oldott, önfeledt légkör semmilyen más előadáson nem tapasztalható, csak az egyetemistákén.
Közben ismét az történt, ami néha előfordult - "jegeltem" a beszámolót, tehát eddig volt a friss élmény lendülete, innen pedig már madártávlatból mérhető az le, hogy mi maradt visszanézve az előadásból.
Valaki közbevethetné, hogy kit izgat ez? - Erre csak azt mondhatom, hogy lehet, hogy jövőre műsorra tűzik és hátha lesz olyan olvasó, aki megnézné. Ebből a célból tartom fontosnak, hogy szó essen erről, ha már elkészítették és én pedig megnéztem.
Az előadásnak két része volt, de persze szünettel nem lett elválasztva. Az első részben több-kevesebb megszakítással eljátszották a Baal Ungár Juli által újrafordított szövegét. Az elején Zsótér olvasott egy előszót, majd menet közben is - a színészeknek elő-előolvasott részeket. Én nem ismerve a növendékek munkamorálját, nem tudtam megállapítani, hogy ezek a részek - a súgások - lényegében azért kerültek-e bele a darabba, mert a hallgató korábban nem tudta a szövegét és itt rendszerint segítségre szorult, vagy esetleg azért, mert még a vizsgára sem voltak képesek ezt elsajátítani. Mindkettő lehetséges, de a közönség számára ami ebből lényeges: Zsótér beolvasásai elidegenítő effektként hatnak, ami egyáltalán nem idegen Brecht színházától, azaz nagyonis passzolnak az előadáshoz. Zsótér egyetemi munkái kapcsán rendszerint, így most is, azt élhetjük át, amint együtt lélegzik a színészeivel. Követi minden rendülésüket. Ezt az összhangot rendező-játékmester és színész között ritkán lehet ilyen módon tapasztalni. Ő a legjobb nézője előadásainak.
Ha már elidegenítő effektusokról van szó, akkor megemlíthető, hogy a főbb szereplők elég sokat mímelnek alvást az előadásban, még horkolnak is, amikor hozzájuk beszélnek. Ez színpadon kevéssé alkalmazott gesztus, nem különösebben látványos, amikor valaki alszik. Bármit megtehet egy színész, érzem az üzenetet. Ez a tökéletes szabadság. Ugyanígy elidegenítő a folyamatos munkavilágítás, Zsótér most lemond szinte minden eszközről, csak a színész és a szöveg marad.Úgy tűnik, hogy Zsótér a vizsgán nem akarja megkönnyíteni színészei dolgát, mintegy akadálypályát épít nekik, nehéz helyzetek elé állítja őket fogódzók nélkül. Király Dániel jó választás Baal szerepére, legnagyobb részben el is hisszük neki a fékevesztett gátlástalan életélvezőt. (Csak ne láttam volna még ezt a Víg Házi Színpadán Kaszás Attilával. Az emlék túl éles, Kaszásra mintha ráöntötték volna a figurát, egészen azt érezhettük, hogy róla szól a mű. Király Dániel ehhez még túl fiatal és "ártatlan", de érezzük, hogy előbb-utóbb életre fog egészen kelni általa is Baal. Ő, aki a Peer Gyntben a többiekhez képest kisebb szerepeket kapott (nem volt Peer Gynt, a többiek pedig majdnem mind voltak), most az oroszlánrészt megszolgálja. Meggyőz.
Amíg az első részben nagyjából logikusan eljátssza az osztály a darabot, a másodikban csak elszórt és nagyjából korábban kihagyott jelenetek következnek, a szerepeket újraosztva. Ez már végképp elidegenít és a meleg miatt kevéssé éreztem, hogy erre is szükség van. De ez csak egy vizsga volt, nem hivatalos előadás és örültem, hogy egyáltalán ott lehettem és átélhettem a helyzet varázsát. Ha előadás lesz belőle, valószínűleg fog Zsótér alakítani rajta. Aki nem látott még Baalt, annak különösen érdemes megnézni.